بشقاب – پلاک حقوق بازنشستگی بازنشستگی بیکاری

بشقاب – پلاک: حقوق بازنشستگی بازنشستگی بیکاری حقوق بازنشستگی شورای عالی کار بیمه تامین اجتماعی بیمه بیکاری مستمری بگیران

گت بلاگز سیاسی اسناد تازه کودتای ۲۸ مرداد به وسیله آمریکا منتشر شد

اسناد شرکت جاسوسی آمریکا (سیا) راجع به کودتای ۲۸ مرداد چه می گوید؟ اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸ مرداد به تازگی انتشار یافته هست. این اسناد ۶۴ سال

اسناد تازه کودتای ۲۸ مرداد به وسیله آمریکا منتشر شد

اسناد شرکت جاسوسی آمریکا (سیا) راجع به کودتای ۲۸ مرداد چه می گوید؟

اسناد آمریکا راجع به کودتای ۲۸ مرداد به تازگی انتشار یافته هست. این اسناد ۶۴ سال به صورت طبقه بندی شده است محافظت می شدند، تا اینکه سه روز پیش دولت آمریکا و وزارت خارجه این کشور اسناد کوتای آمریکایی ۲۸ مرداد را منتشر کردند…

وزارت امور خارجه امریکا بعد از ۶۴ سال ٣٧۵ سند تازه از کودتای ٢٨ مرداد ١٣٣٢ و سرنگونی دولت محمد مصدق منتشر کرده است.

این اسناد به وقایع سال های ۱۹۵۴- ۱۹۵١ میلادی می پردازد و حوادث قبل از کودتا، عملیات سرنگون کردن مصدق و نیز وقایع بعد از آن را در بر می گیرد.  سندهای انتشار یافته مشمول بر ۴ محور کلی:

اسناد تازه کودتای ۲۸ مرداد به وسیله آمریکا منتشر شد

۱_تلاش های ایالات متحده جهت فهمیدن مصدق از فوریه ۱۹۵۱ تا فوریه ۱۹۵۲
۲_بحران سیاسی جولای ۱۹۵۲ کشور عزیزمان ایران و تبعاتش

عبارات مهم : وزارت امور خارجه – وزارت خارجه
۳_برنامه ریزی و اجرای عملیات آژاکس در اوت ۱۹۵۳
۴_روزهای بعد از عملیات آژاکس از سپتامبر ۱۹۵۳ تا دسامبر ۱۹۵۴

هستند.

هر ساله در سالروز کودتای ننگین آمریکایی- انگلیسی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ خورشیدی علیه حکومت ملی و قانونی دکتر محمد مصدق، عوامل دخیل در این کودتا از جنبه های متفاوت داخلی و خارجی مورد بحث و اظهارنظر صاحب نظران قرار می گیرد ولی این روزها، نه به بهانه سالروز فرا رسیدن این کودتا بلکه انتشار اسناد مربوط به آن از سوی وزارت امورخارجه آمریکا، مجددا نام این کودتا بر سر زبان ها افتاده است.
آنچه مشخص است کودتای ننگین ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ خورشیدی موسوم به عملیات آژاکس به رهبری کرمیت روزولت، نوه تئودور روزولت، مدیر جمهوری اسبق آمریکا و مدیر بخش خاورمیانه شرکت اطلاعات آمریکا (سیا) و همکاری دولت انگلیس به همراهی محمدرضا شاه و خواهرش اشرف، درباریان، برادران رشیدیان، سپهبد فضل الله زاهدی و اطرافیانش، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای ملی و بخشی از اطرافیان دکتر مصدق و عده ای از اراذل و اوباش بدنام شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به سرکردگی شعبان جعفری، معروف به (شعبان بی مخ) به آسانی به پیروزی رسید لیکن مجموع عوامل فوق و نطق رادیویی دکتر مصدق و یارانش بعد از شکست کودتای ۲۵ مرداد ۱۳۳۲ و فراخواندن مردم به نیامدن به خیابان ها در روز ۲۷ مرداد در زمینه پشتیبانی از دکتر مصدق و در منزل ماندن طرفداران دولت، باعث شد که عوامل کودتا بدون کوچک ترین مقاومتی، مراکز حساس دولتی را در دست گرفته و با تخریب منزل دکتر مصدق، سرلشکر زاهدی را به قدرت برسانند.
آنچه این چند روز میان بخشی از مردم به خاص در شبکه های مجازی در جریان هست، اشاره به نقش آیت الله کاشانی در کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ می کند که در این زمینه باید به مواردی توجه کرد.
نخست آنکه آیت الله کاشانی در جریان تصویب طرح ملی شدن صنعت نفت در مجلس شانزدهم، نخست وزیری دکتر مصدق، حضور دکتر مصدق در دادگاه لاهه و شورای امنیت شرکت ملل متحد و قیام ملی مردم در روز سی ام تیر سال ۱۳۳۱ خورشیدی، حمایت های قاطعی از دولت دکتر مصدق انجام داد و در همه حال پشتیبان ایشان بود ولی اختلافات دکتر مصدق و آیت الله کاشانی بعد از قیام سی ام تیر سال ۱۳۳۱ خورشیدی به تدریج هویدا شد.
گرچه پادرمیانی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای ملی جهت آشتی دادن رؤسای دو قوه مجریه و مقننه تا حدودی باعث کم شدن کدورت نخست وزیر و مدیر مجلس شد ولی دیری نپایید که این اختلافات مجددا بروز پیدا کرده و منجر به اظهارنظرهای علنی آن دو شخصیت سیاسی علیه یکدیگر در محافل گوناگون شد و این امر نیز به شدت به وسیله دربار و عمال وابسته خارجی دامن زده می شد.
در رویکردی دیگر و همزمان با بروز تنش ها میان این دو شخصیت مطرح سیاسی در آن مقطع تاریخی، سرویس های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا وارد میدان شده است و حدود یک سال روی طرحی جهت سرنگونی دولت دکتر مصدق کار کرده و زمینه های داخلی آن را فراهم می آوردند تا اینکه روز موعود فرا رسید.
آنچه از اسناد تاریخی به دست آمده و بعضی کتاب های تاریخی نیز اشاره به آن داشته اند، نامه مورخ ۲۷ مرداد  سال ۱۳۳۲، یعنی یک روز قبل از کودتای ۲۸ مرداد آیت الله کاشانی به دکتر مصدق است که در آن وقوع کودتا به رهبری سرلشکر زاهدی با شرح کامل به وسیله آیت الله کاشانی آینده نگری شده است است.
در این اسناد که مربوط به مکاتبات محرمانه سفارت آمریکا در پایتخت کشور عزیزمان ایران با وزارت امور خارجه این کشور و شرکت جاسوسی سیا هست، به وضوح از نقش مستقیم آمریکا در مدیریت این کودتا و کنار زدن دولت منتخب دکتر مصدق پرده برداری شده است است.
این اسناد که ۳۷۵ قطعه سند را مشمول بر می شود نشان می دهد که آمریکا مستقیما در سرنگونی دولت منتخب محمد مصدق و حمایت از دولت زاهدی ایفای نقش کرده است.
بر اساس این اسناد، واشنگتن جهت سرنگون کردن دولت مصدق برنامه ریزی داشته و کودتا را مستقیما مدیریت کرده است.
در یکی از این اسناد، رابط سیا و سفیر آمریکا در پایتخت کشور عزیزمان ایران در یک خبر رسان تلگرام محرمانه با اشاره به در شُرف موفقیت بودن سرنگونی دولت مصدق، از دولت وقت آمریکا می خواهند بعد از روی کار آمدن زاهدی فورا ۵ میلیون دلار بودجه جهت کمک به دولت او تخصیص داده شده است دهد.
این اسناد در قالب ۴ محور کلی مشمول بر «تلاش های ایالات متحده جهت فهمیدن مصدق از فوریه ۱۹۵۱ تا فوریه ۱۹۵۲»، «بحران سیاسی جولای ۱۹۵۲ کشور عزیزمان ایران و تبعاتش»، «برنامه ریزی و اجرای عملیات آژاکس در اوت ۱۹۵۳» و «روزهای بعد از عملیات آژاکس از سپتامبر ۱۹۵۳ تا دسامبر ۱۹۵۴» انتشار یافته اند.
همچنین در یکی دیگر از ۳۷۵ سند منتشرشده، سفیر آمریکا از محمدرضا پهلوی، شاه سابق ایران، می خواهد در بیانیه ای از ارتش و مردم بخواهد فرامین زاهدی را اجرا کنند.
وزارت خارجه آمریکا پیش از این با وجود اثبات شده است بودن دخالت آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد و اعتراف بعضی مقامات این کشور به نقش داشتن واشنگتن در این کودتا، از برداشتن طبقه بندی این اسناد به رغم اصرار تاریخ نگاران و اتمام وقت محرمانگی آنها خودداری کرده بود.
نقش مستقیم آمریکا در کودتای ٢٨ مرداد پیش از این هم در اسناد مراجع دیگر تشریح شده است بود، ولی اسناد تازه انتشار یافته حاوی جزییات بیشتری است.
جالب آنکه این اسناد که به وضوح حاکی از دخالت آمریکا در امور داخلی کشور عزیزمان ایران و ایجاد بی ثباتی در این کشور هستند درست در شبی منتشر شدند که مجلس سنای آمریکا با ادعای “دخالت کشور عزیزمان ایران در امور منطقه” و “انجام کارها بی ثبات کننده”، تحریم های جدیدی را علیه کشور عزیزمان ایران وضع کرد!

واژه های کلیدی: وزارت امور خارجه | وزارت خارجه | آمریکایی | آمریکا | سیاسی | ایران | آژاکس | کودتای | انتشار

اسناد تازه کودتای ۲۸ مرداد به وسیله آمریکا منتشر شد

اسناد تازه کودتای ۲۸ مرداد به وسیله آمریکا منتشر شد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz